Medîne-i Münevvere’nin İlk Kabristanı Cennetü’l-Baki‘Ziyâreti
Medîne-i Münevvere’nin İlk Kabristanı Cennetü’l-Baki‘Ziyâreti
6 Mart 2017
İsmailağa 2017 Umre Kafilesi Uhûd Şehitliğinde
İsmailağa 2017 Umre Kafilesi Uhûd Şehitliğinde
7 Mart 2017

İsmailağa 2017 Umre Kafilesi Kuba Mescidinde

İsmailağa 2017 Umre Kafilesi Kuba Mescidinde

İsmailağa câmiası 2017 birlik, beraberlik, duâ ve irşâd umre organizasyonu kapsamında Medîne-i Münevvere’de bulunan umre kafilemiz, ibâdet ve ziyâretlerini sürdürüyor. Her sabah tekrar edilen Hazreti Peygamber (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)i ziyâret ve selâmlamaların ardından, Medîne-i Münevvere’de bulunan önemli mekânların ziyâretine de büyük hocalarımızın riyâsetinde devam ediliyor.

Mescid-i Harâm, Mescid-i Nebevî ve Mecid-i Aksâ’dan sonra yeryüzünün en fazîletli mescidi olan Kuba Mescidi sünnet üzere ziyâret edilerek İslâm tarihindeki hatıralar ve özellikle de hicret vetîresi yâd edildi. Mescidde namaz kılan kafilemiz, İslâm tarihinin ilk mescidi olan bu mukaddes mescidde bulunmanın heyecanını yaşadı.

Kuba Mescidi ve Ehemmiyeti

Medîne-i Münevvere’ye 5-10 dakika mesafede bir mevkîde bulunan Kuba Mescidi, Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)in inşaatında bizzat çalıştığı ifade edilen İslâm tarihinin ilk mescidi olma yönüyle büyük önem taşıyor. Cuma Namazı kılınan ilk mescid olma özelliğini de haiz olan mescid, ev sahipliği yaptığı cemaatinin de vesilesiyle Kur’ân-ı Azîmüşşân’da Tevbe Sûresi’nin 107, 108 ve 109. Âyet-i kerîmelerinde ‘takvâ mescidi’ olarak tavsif ediliyor. İşbu özellikleri ve “Her kim evinde güzelce temizlenip, abdest alır sonra Kuba mescidine gelir ve iki rekât -bir rivayette 4 rekât- namaz kılarsa ona bir umre sevabı verilir” hadîs-i şerifindeki müjde ile Kuba Mescidi, Hac ve Umre için mukaddes topraklarda bulunan Mü’minler açısından önemli bir ziyâret yeridir.