Yedi Mescidleri Ziyâret ve Fetih Mescidinde 14 Secdeler ve Duâ

2018 Umre Kafilemiz Medîne-i Münevvere’de
21 Mart 2018
Uhud Şehidliğinde Ziyâret ve Duâ
23 Mart 2018

Yedi Mescidleri Ziyâret ve Fetih Mescidinde 14 Secdeler ve Duâ

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in Hendek gazvesi esnasında Sel tepesinin batısında çadır kurup konakladığı ve gazveyi yönettiği yere, her bir aşamanın mânevî hâtırasını canlı tutma gayesiyle yedi mescid inşâ edildi. Bu mescidlerin isimleri şöyledir:

1- Fetih Mescidi
2- Selmân-ı Fârisî Mescidi
3- Ebû Bekir es-Sıddîk Mescidi
4- Ömer ibnü Hattâb Mescidi
5- Sa‘d ibnü Mu‘âz Mescidi
6- Hazreti Fâtıma Mescidi
7- Secde Mescidi

Fetih Mescidi

Bu mübârek mescid, Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in fetih talebi için Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri devam ettiği ve Çarşamba günü öğleden sonra icâbet edilen duâsını yaptığı yere inşâ edilmiş, mühim hatıraları taşıyan bir mesciddir. Fotoğraflarda görülen kaya da Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e; İstanbul, Şâm, İran ve Yemen’in fethine yönelik müjdelerin gösterildiği kayadır. Fetih mescidi, büyük halife Ömer ibnü Abdülazîz (Radıyallâhu Anh) döneminde inşa edilmiştir.

Büyük hocalarımızın riyâsetinde mukaddes topraklarda bulunan, ihvânımız ve muhibbânımızdan müteşekkil 2018 büyük Umre Kafilemiz, yedi mescidlere toplu şekilde ziyâret gerçekleştirdi. Fetih mescidinde kılınan namazı müteakip on dört secdeler yapılarak hep birlikte duâ edildi.

İslâm âleminin umudu güzel vatanımıza duâyı merkeze alan umre kafilemiz, duâlarını da bu minvalde yaptı. Hocalarımız, ordumuzun, sınırlarımızın muhafazası ve bölgenin salâhı maksadıyla gerçekleştirmiş olduğu harekâtın amacına ulaşması için husûsî duâlarda bulundalar. Mevlâ Te‘âlâ kabul eylesin.